Afera Koprivnikar: Tožilstvo za komplot terja pogojne kazni

Damijana Žišt
09.06.2021 20:13
Tožilstvo za nekdanje policiste, ki jim sodijo, ker naj bi se bili dogovorili, da bodo namerno ustavili tedanjega ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja, predlagalo obsodilno sodbo, obramba oprostitev
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sodba četverici od petih obtoženih bo v ponedeljek. Foto: Robert BALEN
Robert BALEN

Z zaslišanjem še zadnjih prič in zaključnimi govori tožilstva in obrambe se je na ljubljanskem okrožnem sodišču zaključil kazenski postopek zoper nekdanje policiste, ki so obtoženi, da so pred več kot petimi leti snovali sindikalno zaroto proti takratnemu ministru za javno upravo Borisu Koprivnikarju. Tožilstvo je za nekdanje visoke predstavnike Sindikata policistov Slovenije (SPS), predsednika Zorana Petroviča, Vojka Marguča, Denisa Kadirića in Miho Sakača, predlagalo izrek pogojnih in denarnih kazni, njihovi odvetniki pa so menili, da za kazniva dejanja ni prav nobenih dokazov in da je zato obtožene treba oprostiti. Sodba bo izrečena v ponedeljek. Sodni senat pa je iz kazenskega postopka še pred zaključnimi besedami izločil obtoženega Dušana Raja, ki se zaradi delovnih obveznosti ni udeleževal sojenja, zato se ni izjasnil o delno spremenjeni obtožnici. To bo storil v postopku, ki bo tekel samo zoper njega.

Dogovor o ustavitvi ministra Koprivnikarja

Na današnjem sojenju je sodišče najprej zaslišalo priče, nekdanjega ministra Koprivnikarja in policista, ki sta ga ustavila 28. novembra 2015 in z njim opravila policijski postopek, ter pričo Roberta Mravljaka, ki naj bi bil po trditvah nekaterih obtoženih odigral ključno vlogo pri tem, da je domnevna zarota prišla na ušesa tedanjemu vodstvu policije, zaradi česar so domnevno vpleteni v dogajanje izgubili službo na policiji in se znašli v kazenskem postopku. Obtoženi so bili člani zasebne facebook skupine, znotraj katere naj bi bili potekali pogovori o ustavitvi Koprivnikarja, ko se bo vračal s koncerta svoje rock skupine v Loškem pubu v Škofji Loki. Patrulja Policijske postaje Škofja Loka je Koprivnikarja res ustavila in je moral opraviti alkotest, a je ta pokazal stopnjo pod mejo dovoljenega. Koprivnikar, trdi tožilstvo, ni bil ustavljen zaradi prekrška ali drugega kaznivega dejanja, zadaj naj bi bili sindikalni interesi. Takrat so namreč policisti stavkali, kar je minister, ki je bil vladni pogajalec, večkrat javno kritiziral. Tožilka Mojca Gruden s posebnega oddelka specializiranega državnega tožilstva očita Sakaču in Kadiriću kaznivo dejanje sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje, Marguču in Petroviču pomoč pri tem kaznivem dejanju, Raju pa kaznivo dejanje sprejemanja daril za nezakonito posredovanje. Kazniva dejanja naj bi bili storili, ko so v zaprti skupini na facebooku, namenjeni članom SPS, predlagali, da v zasedo Koprivnikarju pošljejo škofjeloško patruljo. Petrovič naj bi bil s fotografijo avtomobila odločilno prispeval, da je Sakač poklical enega od policistov v patrulji, mu opisal ministrov avtomobil - šlo je za bel BMW z ljubljanskimi registrskimi tablicami - in mu naročil, naj s kolegom ustavita Koprivnikarja in opravita alkotest. Kadirić naj bi bil enako naročil kranjski patrulji. Raj pa naj bi bil Kadiriću in Sakaču obljubil, da jima bo sindikat plačal konec tedna v toplicah, če bosta posredovala, da bo patrulja ustavila ministra med vračanjem s koncerta in izvedla alkotest, policistoma, ki bosta akcijo izvedla, pa bo plačal večerjo, so očitki iz obtožnice. Obtoženi vse očitke tožilstva zanikajo.

Mravljak zanikal kakršnokoli vlogo v aferi Koprivnikar

Robert Mravljak, ki je na sojenje prišel iz okolice Trogirja, saj se je upokojil kot slovenski visoki policijski uslužbenec v Haagu, je povedal, da je sicer kot generalni sekretar SPS imel dostop do zaprte skupine na facebooku, a da v njej nikoli ni sodeloval. Prav tako je zanikal, da bi vedel, da so se sindikalisti pogovarjali o tem, da naj ustavijo Koprivnikarja in mu dajo alkotest, in to, da bi o tem obvestil policijske šefe. Zanikal je tudi, da bi bil avtor pisma "jeznega policista", kjer je bilo opisano, kako naj bi se sedaj obtoženi dogovarjali o policijski zaroti proti Koprivnikarju, in ga poslal v javnost.

Pri soočenju Koprivnikarja in policistov, ki sta ga ustavila, so vsi ostali pri svojih izjavah; policista sta trdila, da se je usodne noči voznik BMW sunkovito zapeljal od Loškega puba, nato pa je hitro vozil, zato sta se peljala za njim in ga z modrimi lučmi ustavila ter z njim opravila policijski postopek, ki je pokazal, da ni vozil vinjen. Koprivnikar pa je trdil, da je vozil počasi in da ni bilo razloga, da bi ga policista ustavila in z njim opravila sicer korekten postopek.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta