Afera Koprivnikar še na višjem sodišču, nekdanji policijski sindikalisti vztrajajo, da niso krivi

Štirje nekdanji policijski sindikalisti so se pritožili na lansko obsodbo, povezano z ustavitvijo nekdanjega ministra Borisa Koprivnikarja. Danes so na višjem sodišču opravili javno sejo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Odločitev višjega sodišča bo za nekdanjega predsednika SPS Zorana Petroviča in preoostale nepravnomočno obsojene znana približno čez mesec dni.

Robert Balen

Višje sodišče je danes obravnavalo pritožbe nekdanjih policijskih sindikalistov, nekdanjega predsednika Sindikata policistov Slovenije Zorana Petroviča, Denisa Kadirića, Vojka Marguča in Mihe Sakača na sodbo z junija lani. Obravnavali so jih v zvezi z zaroto, ki naj bi jo bili pred dobrimi šestimi leti skovali proti takratnemu ministru za upravo Borisu Koprivnikarju. Javne seje so se udeležili le Marguč z zagovornikom Borisom Kandutijem ter Sakačev odvetnik Franci Matoz. Vztrajala sta, da bi njuna klienta morala biti oproščena. Tožilka Mojca Gruden je ugovarjala, o tem, kaj meni senat, pa bodo vpleteni obveščeni po pošti.

Anonimnež poslal v javnost korespondenco

Konec novembra 2015 se je Koprivnikar zgodaj zjutraj vračal s koncerta svoje rock skupine v Škofji Loki, ko ga je ustavila policijska patrulja in mu dala pihati (alkotest je pokazal pod dovoljeno mejo). V jutranjem zapisu na socialnem omrežju se je čudil, da ne ve, s čim je pritegnil pozornost policije. Štiri mesece kasneje pa so s pomočjo anonimneža prišli na dan zapisi pogovorov policijskih sindikalistov v zaprti facebook skupini, iz katerih je bilo sklepati, da je šlo za načrtno ustavitev. Če bi ministra za volanom zalotili alkoholiziranega, bi jim to lahko koristilo pri pogajanjih. Bil je namreč čas policijske stavke, ki jo je Koprivnikar kritiziral in ni želel prisluhniti pozivom k zvišanju plač.

Škofjeloška policista David Oblak in Dejan Keleman sta trdila, da sta slučajno opazila avto, ki je sunkovito zapeljal z dvorišča lokala na cesto in nato divjal od 100 do 130 kilometrov na uro. Nista vedela, da ga vozi minister. Toda varnostnik lokala je povedal, da je voznik (ni vedel, da je minister) z dvorišča zapeljal previdno in da mu je pri tem pomagal. Koprivnikar je tudi pričal, da je vozil normalno, saj je imel v avtu glasbene inštrumente, kar mu je sodišče verjelo. Opozorilo je tudi na dogovor, da policisti v času stavke opravljajo le naloge, na katere so napoteni. In policista takrat nista bila napotena na nadzor prometa.

Bil je le hec

Zaradi sprejemanja koristi za nezakonito posredovanje je bil Sakač obsojen na eno leto zapora, Kadirić pa na osem mesecev. Petrovič in Marguč sta zaradi pomoči pri kaznivem dejanju dobila osem oziroma deset mesecev. A nobenemu ne bo treba v zapor, če v dveh letih ne storijo novega kaznivega dejanja. Sakač je dobil 2250 evrov denarne kazni, Marguč 2000, Kadirić in Petrovič pa po 1500.

Odvetnik Kanduti je opozarjal, da niso podani vsi znaki Marguču očitanega dejanja, problematiziral je tudi njegov naklep. Na facebooku je Marguč res objavil, da ima minister koncert, a ta podatek je bil javen, je dejal. Res je tudi Kadiriću rekel, naj Ločane pošlje v zasedo, a to je bil le hec. V nekem poznejšem pogovoru je namreč zapisal, da ni verjel, da bo do ustavitve prišlo. Po zagovornikovem mnenju je sodišče s facebooka pridobilo več zapisov, kot je dovoljevala odredba. Odločitev sodišča, da ne odredi izvedenca in ga vpraša o potencialnem vdoru v sistem, naj bi bila prav tako nepravilna.

Zagovornik Matoz je med drugim dejal, da sodišče ni pojasnilo, kakšno funkcijo naj bi imel Sakač v sindikatu. In četudi bi jo res imel, to še ne pomeni, da bi lahko vplival na ravnanje policista Oblaka, kot se mu očita. Funkcionarji v odnosu s člani sindikata niso v nadrejenem položaju in jim nimajo kaj naročati. "Zgolj prijateljski pogovor pa ne more biti kaznivo dejanje," je med drugim poudaril Matoz.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta