Vse najboljše, Polona Hercog: Njen dan je, ona pa je zaprta v sobi!

Borut Planinšič ml.
20.01.2021 08:00
Prva dama našega tenisa danes praznuje 30. rojstni dan, a ni si ga zamišljala takole
Poslušaj
Polono Hercog je lani v Melbournu v drugem krogu ustavila prva nosilka Ashleigh Barty. Letos je najprej treba premagati karanteno. Foto: REUTERS
Reuters

Prva dama našega tenisa na drugem koncu sveta, v deželi tam spodaj, danes praznuje 30. rojstni dan. Polona Hercog si zagotovo ni takole zamišljala jubileja. Zaprta v hotelski sobi v Melbournu, čaka na konec dvotedenske karantene, da lahko nadaljuje pripravo za prvi teniški vrhunec leta, Australian Open. "Veselim se že izhoda na svež zrak. Upam na zeleno luč, da lahko začnem vaditi. Potem pa - na polno," je dejala prek video povezave v projektu Teniško aktivni! pod okriljem Teniške zveze Slovenije.

Četudi je izolirana, v stiski ni sama. Do včeraj je bilo 72 udeležencev prvega letošnjega turnirja za grand slam, ki jim, zaprtim po hotelih, preostane le improvizacija. Sobe so si preuredili v mini telovadnice. Prav pride celo računalniška igra, teniška simulacija z loparjem v rokah za nekaj značilnih teniških gibov levo in desno. Najbolj slikovito je karanteno opisal Roberto Bautista Agut, trenutno 13. igralec sveta: "Tako je, kot da bi bili v ječi, a z wifijem."

Hercogova je v Melbourne priletela iz Abu Dabija, kjer je v prvem krogu močnega turnirja izgubila proti četrti nosilki Arini Sabalenka. "To je bila edina možnost za igranje pred Avstralijo. Rezultati ne pridejo vedno takoj, a čutim, da igram dobro. Zato pozitivno gledam v novo sezono. Napredek je bil viden v telesni pripravi, pri servisu in gibanju na igrišču," je dejala. In se, ko pa je vendar dan za jubilej, ozrla na svoja teniška leta: "Ni bilo veliko sezon, kjer ne bi bilo vmes poškodb. Pri 23, 24 letih jih je bilo res veliko. Vrstile so se iz sezone v sezono in mi vsakič vzele po tri, štiri mesece. Ampak lani sem spremenila pristop do vseh zadev, ne samo v tenisu, v življenju nasploh. Dobro se počutim, veselim se napredka, ponosna sem nase."

Čakanje na "prostost" je lažje ob partnerju, trenerju Željku Krajanu. V rojstnodnevno tolažbo pa ji je uresničena želja, prilagojena koronačasu: "Hvaležna sem, da smo zdravi." Mnogim v Melbournu to ni dovolj, karantena jim para živce. Novak Đoković je pisal avstralskim teniškim oblastem, naj zmehčajo ukrepe. A je dobil le odziv uradne politike avstralske zvezne države Viktorija: boj s covidom je enak za vse. Organizatorji turnirja, ki se začne 8. februarja, nočejo več slišati o preložitvah, potem ko bi se turnir po prvotnem koledarju moral začeti že predvčerajšnjim. Kvalifikacije so prvič igrali zunaj Avstralije, v Dohi in Dubaju, dvoboji za ogrevanje bodo dovoljeni od 31. januarja.

"Igralci in igralke vedo, da se morajo žrtvovati, da bodo imeli privilegij tekmovati za 80 milijonov avstralskih dolarjev nagradnega sklada," je na enega od motivov namignil šef Australian Opna Craig Tiley. Včeraj so med udeleženci turnirja odkrili tri nove okužene s koronavirusom, skupno jih je sedem. Na pritožbe, da pogoji za vse ne bodo enaki, ko pa lahko tisti, ki so v Avstraliji pristali z letali, v katerih ni bilo okuženih, zunaj vadijo do pet ur na dan, šef turnirja ne da dosti. Tudi poziv, da bi moški turnir igrali na dva dobljena niza, ne na tri, saj se nepripravljeni športniki bojijo poškodb, je ostal neuslišan: "Mi smo vendar grand slam. Igra na tri dobljene nize je tradicija, ki se je bomo držali."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.