Če koga zanimajo zobne luske, je velika verjetnost, da se sooča z zabarvanostjo zob, ker mu verjetno beljenje zob pod lastnim okvirjem ne daje dovolj učinkovitih oziroma pravih rezultatov. Zanimanje za zobne luske se pogosto pokaže tudi pri tistih, ki se jim je odkrhnil kakšen zob in to želijo popraviti na kakovosten način. Ena od možnosti je tudi ta, da so povsem nezadovoljni z velikostjo pa tudi samo obliko svojih zob in si želijo povrniti nov nasmeh.
Ne glede na omenjene razloge so zobne luske v zadnjem desetletju zagotovo postale ena ob najbolj priljubljenih zobozdravstvenih storitev. Čeprav nekatere zobne klinike storitev oglašujejo kot sila preprosto in hitro, temu ni povsem tako. V resnici je to malce kompleksnejša rešitev, ki vam jo predstavljamo v nadaljevanju.
Kratka predstavitev zobnih lusk
Zobne luske veljajo za protetični nadomestek, ki je tanek kot jajčna lupina. Ta se trajno postavlja na sprednjo zobno površino ter zagotavlja takojšnjo spremembo zobnega niza ter nasmeha, in sicer s tem, da učinkovito pokrije njegovo naravno barvo, položaj zob in obliko.
Lahko dobite lusko zgolj za samo en zob, na primer če je ta odkrušen, ali za več zob. Prav tako so vam na voljo delne prevleke. To pomeni, da ne pokrivajo zobu v celoti. V primeru popolnih prevlek pa gre torej za pokrivanje celotnega sprednjega dela zoba. Vse je odvisno od potreb in želja pacienta.
Za koga so zobne luske torej odlična rešitev?
Ali ste tudi sami primerni za zobne luske, bo o tem odločal predvsem vaš zobozdravnik. Na sploh pa lahko rečemo, da si luske za zobe lahko omisli večina ljudi, ki se ponaša z dovolj dobro ustno higieno in zdravim tkivom dlesni. Ko torej še od strokovnjaka dobite zeleno luč za zobne luske, se morate odločiti, katere možnost je najprimernejša za vaš nov in privlačen nasmeh.
Zavedati se morate, da je tudi nameščanje zobnih lusk odgovorno dejanje, posledično je ključno, da dovolj dobro razumete vse možnosti, preden se odločite za to storitev. Zobne luske so namreč trajna rešitev in zato so lahko precejšnja naložba, nosili pa jih boste prav sleherni dan.
Vrste lusk za zobe in njihovo nanašanje
Izbirate lahko med različnimi zobnimi luskami. Najprej se boste morali odločiti za vrsto materiala, iz katerih bodo izdelane. O tem se boste seveda temeljito pogovorili tudi s svojim zobozdravnikom. Za daleč najboljše se izkažejo porcelanske zobne luske, ker se lahko najučinkoviteje uprejo madežem ter odlično posnemajo svetlobni sijaj naravnih zdravih zob.
Cenovno ugodnejše so kompozitne zobne luske. Tudi te so lahko povsem dobra alternativa, a ne zdržijo vedno tako dolgo kot porcelanske. Luske se izdelujejo v tehničnem laboratoriju, kamor se po odvzemu pošlje odtis ali pa sken pacienta. Izdelovanje lusk iz keramike traja nekaj dni. Ko zobne luske prispejo na dogovorjeno mesto, jih zobar primerno namesti na zobe in s tem tudi preveri, ali so primerne velikosti in oblike. Po potrebi zobne luske lahko tudi prilagodi. Ko je dosežena popolna oblika zobnih lusk, se jih adhezijsko prilepi na zobe.
Največje prednosti, ki jih nudijo zobne luske
Za luske za zobe je značilno, da so relativno neinvazivne in manj boleče v primerjavi z nošenjem zobnega aparata in v primerjavi z drugimi ortodontskimi posegi. Obenem niso povsem trajne, posledično se jih lahko prilagaja, medtem ko se obraz pacienta s staranjem spreminja.
Prav tako zobne luske ne zahtevajo obsežnega preoblikovanja, tako kot je to značilno za bolj invazivne in obsežnejše zobozdravstvene posege. Torej veljajo za bolj konzervativno možnost in na sploh predstavljajo relativno nizko tveganje, ker jih je torej mogoče odstraniti.
Kaj pa so zobne prevleke?
Zobne prevleke ali zobne krone so prav tako protetična rešitev, ki lahko odlično nadomesti del ali celo krono zobu. Z njimi si lahko povrnete povsem naravni videz estetsko neprivlačnim zobem, prav tako tudi funkcionalnost poškodovanim zobem.
Vemo, da so zobje, ki so vsebovali veliko kariesa, ali zobje, ki so bili endodontsko zdravljeni, lahko izjemno poškodovani. Posledično jih je treba dobro zaščititi z zobnimi kronami. Te se trajno nadomesti na zbrušeni zob ali pa na zobni vsadek. S prevlekami je tako mogoče estetsko učinkovito preoblikovati zobe, ki so nagnjeni ali rotirani.
Kdaj se je pametno odločiti za zobne prevleke?
Za zobne krone oziroma prevleke se je pametno odločiti predvsem tedaj, kadar je zob tako zelo poškodovan, da na njem ni več mogoče narediti polnila. Prav tako je prevleka na zobu izjemno dobrodošla v primeru, ko je zob oslabljen zaradi kariesa. Za zobne prevleke se pogosto odločamo tudi zaradi endodontskega zdravljenja ali zaradi dotrajanosti protetičnega nadomestka. Življenjska doba zobnih kron je seveda povsem individualna ter se od pacienta do pacienta lahko zelo razlikuje.
Vrste prevlek za zob
Najpogostejša vrste zobne prevleke je izdelana iz keramike. Ta lahko predstavlja vrhunsko dentalno rešitev – tako glede estetike kot tudi funkcionalnosti.
Keramične zobne prevleke oziroma krone med drugim lahko povsem posnemajo videz in značilnosti naravnega zobu. Veljajo za izjemno udobne, biokompatibilne, za izjemno čvrste in ne nenazadnje tudi za vzdržljive.