Vozniki, pozor: Avstrija uvaja veliko novost na avtocestah

Konec strganja nalepk z vetrobranskih stekel – Avstrija bo do leta 2027 popolnoma prešla na digitalne vinjete, ki bodo povezane z registrsko tablico vozila.

Glavna fotografija članka:Vozniki, pozor: Avstrija uvaja veliko novost na avtocestah
Profimedia

N.S.

Datum 9. oktober 2025 15:48
Čas branja 1 min

Spremljajte zgodbe, ki so pomembne. Izberite Večer kot svoj prednostni vir v Googlu.

NASTAVI ↗

V Avstriji bodo do leta 2027 povsem ukinili klasične samolepilne vinjete. Vlada je odločila, da bodo vinjete odslej na voljo izključno v digitalni obliki. To pomeni, da bodo vozniki kmalu lahko pozabili na lepljenje in odstranjevanje vinjet z vetrobranskega stekla. Digitalna vinjeta bo vezana na registrsko tablico vozila, njeno veljavnost pa bodo preverjali samodejno, prek kamer in sistema za prepoznavanje registrskih oznak.

Čeprav bo sistem popolnoma digitalen, vozniki ne bodo prikrajšani za udobje nakupa. Vinjete bo še naprej mogoče kupiti prek spleta, pa tudi na prodajnih mestih ob avtocestah, na bencinskih servisih, v trafikah, avtomobilističnih klubih in pri drugih partnerjih.

Družba Asfinag, ki upravlja avstrijske avtoceste, napoveduje postopno uvedbo sprememb in širitev prodajne mreže, da prehod na digitalne vinjete poteka gladko in brez zapletov. Že danes se več kot 75 odstotkov vseh vinjet v Avstriji prodaja v digitalni obliki – zato popolna ukinitev papirnatih različic ne bi smela povzročiti večjih težav.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
Kolikokrat na dan si umijete zobe?
Enkrat, samo zjutraj.
14%
80 glasov
Samo zvečer, pred spanjem.
16%
93 glasov
Zjutraj in zvečer.
54%
317 glasov
Večkrat na dan.
16%
93 glasov
Skupaj glasov: 583