
Nosečnostna sladkorna bolezen
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo leta 2019 v Sloveniji 18.794 porodov. Sladkorno bolezen v nosečnosti je imelo 3.136 porodnic.
Pri nosečnostni sladkorni bolezni sta zgodaj odkrita bolezen in zdravljenje pomembna za dober izid nosečnosti. Pri veliki večini nosečnic z nosečnostno sladkorno boleznijo pa je za doseganje optimalnih ravni glukoze v krvi dovolj že redno merjenje glukoze v krvi, ketonov v seču in zdrav življenjski slog.
Za učinkovito zdravljenje morajo nosečnice redno preverjati raven glukoze v krvi. To lahko storijo preprosto in natančno s sodobnimi merilniki, kot je Accu-Chek Guide, ki ob uporabi aplikacije mySugr dokumentira izmerjene vrednosti glukoze v digitalni dnevnik.
Kaj je nosečnostna sladkorna bolezen
To je tista sladkorna bolezen, ki se pojavi v nosečnosti in pri kateri vrednosti glukoze na tešče ali pri obremenilnem 75-gramskem glukoznem tolerančnem testu dosegajo dogovorjene diagnostične vrednosti za nosečnostno sladkorno bolezen. Bolezen izzveni po porodu, saj je povezana s hormoni, ki jih izloča posteljica.
Z zdravljenjem nosečnostne sladkorne bolezni lahko poskrbimo, da je rast otroka optimalna. Če ni zdravljena, povečamo tveganje za težak porod, za prenizko vrednost glukoze dojenčka takoj po porodu, za zlatenico in dihalno stisko. Pozneje v odraščanju in odraslosti pa so ti otroci bolj nagnjeni k debelosti in sladkorni bolezni.
Dejavniki tveganja in zgodnje odkrivanje nosečnostne sladkorne bolezni
Nosečnostna sladkorna bolezen se lahko pojavi pri kateri koli nosečnici. Res pa je, da je tveganje precej večje pri ženskah s čezmerno telesno težo, višjo starostjo, z nezdravim življenjskim slogom ali sladkorno boleznijo v prejšnji nosečnosti.
Če se nosečnostna sladkorna bolezen odkrije zgodaj in jo zdravimo, lahko nosečnost in porod potekata normalno.

V Sloveniji izvajamo univerzalno presejanje, zato glede sladkorne bolezni v nosečnosti testiramo vse nosečnice. Ob prvem prenatalnem obisku pri zdravniku oz. čim prej, ko ženska zanosi, določimo raven glukoze v krvi na tešče.
Kadar ob prvem pregledu ne potrdimo nosečnostne sladkorne bolezni, opravimo med 24. in 28. tednom nosečnosti obremenilni glukozni tolerančni test s 75 g glukoze (75-g OGTT).
Ukrepi v nosečnosti
Nosečnicam svetujemo individualno predpisano energijsko opredeljeno zdravo prehrano, ki zagotavlja primerno porazdelitev hranil, ustrezen energijski vnos, primerno količino beljakovin, ogljikovih hidratov in mikrohranil.
Priporoča se 30 minut zmerne aerobne telesne dejavnosti vsak dan, če le ni kontraindikacij zanjo. Velika večina nosečnic s temi ukrepi uspešno obvladuje glikemijo. Priporoča se izvajanje samokontrole glukoze v krvi zjutraj na tešče, pred glavnimi obroki in 90 minut po vsakem obroku.

Sodobni merilniki glukoze v krvi, kot je Accu-Chek Guide, omogočajo enostavno in natančno merjenje. Podatki se shranjujejo z aplikacijo mySugr v digitalni dnevnik. Izmerjene vrednosti glukoze se samodejno prenesejo v aplikacijo po povezavi Bluetooth, tako da lahko takoj preverimo povezavo med življenjskim slogom in ravnjo glukoze v krvi.

Sodobni merilniki omogočajo enostavno in natančno merjenje vrednosti glukoze v krvi. V digitalnem dnevniku v aplikaciji so zbrani podatki o vrednostih.
Pozitivno sporočilo za nosečnice s to boleznijo je, da se pri večini žensk toleranca za glukozo po porodu spontano vrne na običajno raven.
Vsem ženskam, ki smo jih zdravili zaradi nosečnostne sladkorne bolezni, izmerimo raven glukoze na tešče drugi ali tretji dan po porodu in še naprej svetujemo nadaljevanje zdravega življenjskega sloga.