"Čebelarjenje mi pomeni sprostitev, opazovanje čebel, ko izletavajo iz panjev in prinašajo cvetni prah, medičino …, in ko v pomladnih mesecih vse cveti, v čebelnjaku pa tako prijetno diši, in ko čebele gradijo novo satovje in imaš občutek lagodja, da si lahko prisoten pri tem čudežu narave," pripoveduje Irena Vrbek, ki jo je navdušila tudi apiterapija oziroma apiterapevstski čebelnjak, ki so ga v Čebelarskem centru v Slovenski Bistrici odprli ob 100-letnici delovanja čebelarskega društva. Zgradili so ga sami in upajo, da bo novonastali ambient v prihodnje postal učni center ne le za čebelarje, ampak tudi za apiterapevte.
Naša sogovornica je nad postavitvijo apiterapevtskega čebelnjaka v Čebelarskem centru na Zgornji Bistrici navdušena, saj se lahko vanj ljudje umaknejo pred vsakdanjo rutino, si vzamejo čas samo zase, se sprostijo in umirijo. "Pri bivanju v čebelnjaku poleg opazovanja in poslušanja čebel na zdravje posameznika ugodno vpliva tudi vdihavanje aerosola iz čebelnjaka, saj ta vsebuje delce čebeljih proizvodov, ki jih čebele z ventilacijo panja sproščajo v zrak," pojasnjuje sogovornica in doda, da mikroklima čebelnjaka vsebuje aerosol oziroma eterična olja, flavonoide, med, cvetni prah in propolis ter druge zdravilne snovi. Te vrste apiterapija je primerna za otroke, odrasle in starejše ljudi, pomaga pa tudi športnikom in vsem, ki so na kakršenkoli način izpostavljeni izjemnim psihofizičnim stresnim situacijam.
Ljudje se dandanes vse bolj zatekajo k alternativnim oblikam zdravljenja, tudi holističnim, in s tem tudi k apiterapiji. Že od nekdaj so čebelarji ugotavljali, da se pri delu s čebelami in zadrževanju v čebelnjaku zelo dobro počutijo. Bili so odpornejši proti prehladnim boleznim, delo s čebelami jih je pomirjalo in jim krepilo življenjsko energijo. "Večina uporabnikov navaja, da se med apiterapijo pomirijo in sprostijo, najverjetneje so prisotni tudi drugi pozitivni učinki na zdravje, saj se jih večina vrača k apiterapevtskim ukrepom." Apiterapevtski čebelnjak v čebelarskem centru je izdelan iz lesa. "Že sam leseni ambient čebelnjaka deluje naravno, dodatne pozitivne učinke na zdravje pa v tem okolju omogočajo med drugim tudi pogled na harmonično delovanje čebel, poslušanje zen zvoka brnenja čebel in vdihavanje zdravilnega zraka iz čebelnjaka," dodaja čebelarka.
"Kar je slabo, pusti pri miru"
"Apiterapija se začne s pogovorom, na podlagi katerega dobimo podatke o posameznikovih zdravstvenih težavah in o želji po načinu okrevanja, s pomočjo teh podatkov se potem skupaj s pacientom dogovorimo o optimalni shemi apiterapevtskih ukrepov," pojasni Irena Vrbek in še dodaja, da je trajanje terapije odvisno od apiterapevtskega ukrepa, denimo približno 20 minut za masažo z medom, 30 minut za inhalacijo zraka iz panja, pa vse do ene ure za meditacijo z vdihavanjem zraka iz čebelnjaka. Pogostost terapije je odvisna od zdravstvenega stanja posameznika. "Apiterapiji bi se lahko obetala svetla prihodnost, je pa ta odvisna od strokovnosti apiterapevtov in od prepoznavanja pozitivnih učinkov apiterapije v populaciji," še pove sogovornica.
V Čebelarskem centru Slovenska Bistrica si prizadevajo, da bi apiterapevtski čebelnjak postopoma zaživel. "Za zdaj bomo pri nas ponujali masažo hrbta in stegen z medom, inhalacije zraka iz panja in počitek oziroma meditacijo ob vdihavanju zraka iz čebelnjaka," pojasni in uporabo svetuje vsakemu posamezniku, ki se odloči za naraven način pridobivanja boljše imunosti, večje psihofizične kondicije in trdnejšega zdravja. "Aktivni apiterapevti iz bistriškega čebelarskega društva bodo razpisali svoje termine, na razpisane termine se bodo potem lahko naročili posamezniki, ki bodo apiterapevta kontaktirali po telefonu," je še pojasnila Irena Vrbek. Prizadevni bistriški čebelarji so prepričani, da bo apiterapevtski čebelnjak, skupaj s čebelarsko učno potjo medovitih rastlin in čebelarskim muzejem, ki so ga v minulih dveh letih obogatili z novimi eksponati, lahko pomembno popestril tudi bistriško turistično ponudbo. "V prihodnje pa bi že prej naštetim apiterapevtskim ukrepom želeli dodati še nove in tako razširiti svojo apiterapevtsko ponudbo, kar bo odvisno od dobrega sodelovanja s čebelarji pri pobiranju čebeljih izdelkov in tudi povpraševanja ljudi."
Sicer pa Irena dela kot osebna asistentka pri bolniku z multiplo sklerozo. "Vloga osebne asistentke me dopolnjuje, ker si želim pomagati ljudem. Tudi apiterapija pomeni pomagati ljudem," še pove sogovornica, ki jo družina, odrasla hči in mož, pri njenem delu podpira. "Pri usklajevanju družinskega in profesionalnega življenja se moram dobro organizirati in se vsaki službi temeljito posvetiti." Družina ji pomeni največ, najraje vrtnari in svoje veselje in delo deli z družino. Njen življenjski moto je: "Bodi pozitiven in vidi pozitivnost tudi v drugih. Veliko se smej, smeh je nalezljiv. Kar je slabo, pa pusti pri miru."