
"V zvezi z v javnosti izraženimi pomisleki o neutemeljenem delu policije v primeru zbiranja obvestil od občanov pojasnjujemo, da je zbiranje obvestil eno od osnovnih pooblastil policije, ki je poleg sodelovanja z organizatorjem ključno za uspešno pripravo in izvedbo vseh ustreznih ukrepov za spremljanje takšnih varnostnih dogodkov, kot je javni shod," pojasnjujejo na policiji, potem ko je informacija, da so v zvezi z jutrišnjim protestom obiskali kmeta na območju ljubljanske policijske uprave, sprožila burne odzive v delu javnosti.
Kot še dodajajo, policisti tudi v primeru ostalih javnih zbiranj, kot so koncerti, športne in druge prireditve, vedno zbirajo obvestila: "In sicer od oseb, ki so zaupanja vredne in ki bi policiji lahko dale koristne podatke, pomembne za spremljanje in varovanje tovrstnih dogodkov. Vse pridobljene informacije ovrednotimo, z njihovo pomočjo pa ustrezno in sorazmerno načrtujemo opravljanje svojih temeljnih nalog, s katerimi zagotavljamo varnost vsem-tistim, ki se bodo dogodka udeležili, kot tudi tistim, ki se bodo kot naključni mimoidoči zgolj znašli v bližini. Varovanje ljudi in njihovega premoženja ter varovanje ustavnih in ostalih temeljnih človekovih pravic in svoboščin je namreč naše temeljno poslanstvo, ki pa ga brez določenih ukrepov ni mogoče uresničiti."
Policija: Ne gre za zasliševanje ali ustrahovanje
Na policiji še poudarjajo, da pri zbiranju obvestil ne gre za zasliševanje ljudi: "Ali kakršnekoli nedopustne oblike dela s katerimi bi imeli namen ustrahovati sogovornike. Zbiranje obvestil je oblika informativnega pogovora, ki poteka brez vsakršne prisile ali vplivanja na posameznike. Je pravzaprav najbolj učinkovit način pridobivanja informacij, ki je v obojestransko korist."
Iz Slovenske ljudske stranke, ki ji sicer pripada tudi veliko funkcionarjev v kmetijskih organizacijah, so glede dogodka na družbenih omrežjih navedli, da ni šlo za osamljen primer na območju PU Ljubljana, temveč da dobivajo obvestila o podobnih dejanjih policije na več koncih Slovenije. Ob tem so še dodali, da je policija bili pred prvim protestom marca popisala vse protestnike v Sevnici, ob zadnjem protestu proti gradnji kanala CO v Ljubljani pa naj bi policisti fotografirali tablice avtomobilov udeležencev protesta.
Na policijo smo v zvezi s tem poslali vprašanje, pri koliko kmetih so pred protestom opravili tovrstne poizvedbe. Sprva nismo prejeli neposrednega odgovora na vprašanje, ko pa smo pri tem vztrajali smo prejeli naslednji odgovor: "Podatkov, ki jih želite, ne vodimo."
V največji opozicijski stranki SDS medtem zahtevajo sklic nujne seje državnozborskega odbora za notranje zadeve, saj ocenjujejo, da gre pri omenjenem ravnanju policije za nedopusten poseg v ustavne pravice svobode gibanja, varstva osebnih podatkov, pravice do osebnega dostojanstva in varnosti ter pravice do svobode izražanja. "Takšno ravnanje policije vpliva na stopnjo zaupanja v njeno delo, njeno dobro ime in ugled," so med drugim še zapisali v SDS.