Je kuhano vino sploh (še) vino?

Ob zimskih prireditvah na prostem je zelo priljubljeno. Preverili smo ponudbo mariborskih božično-novoletnih stojnic

Vsekakor se kaj toplega z vinskim (pri)okusom prileže, sploh v zimskih dneh in še bolj nočeh, posebno pri druženju na prostem. 
Vsekakor se kaj toplega z vinskim (pri)okusom prileže, sploh v zimskih dneh in še bolj nočeh, posebno pri druženju na prostem. 
Igor Napast
Datum 27. december 2017 17:42
Čas branja 3 min

Spremljajte zgodbe, ki so pomembne. Izberite Večer kot svoj prednostni vir v Googlu.

NASTAVI ↗

Dobrega vina je za kuhano vino škoda, ker mu z gretjem in dodatki uničiš žlahtne vrline. Slabo vino ostane slabo, pa če ga še tako dobro skuhaš. Smiselna izbira je torej tako, ki ni prav vrhunsko, ampak nekje med kakovostnim in namiznim, a vsekakor z dovolj izrazito kislino. Sladkor, cimet, klinčke, praviloma še limonino lupinico prevremo v prav malo vode, dolijemo mnogo vina in segrejemo (zavreti več ne sme). To je to.

Zloraba lepega imena

No, nekateri zadevo preveč izdatno "krstijo" z vodo - to je potemtakem kuhana bevanda - in še kakšnimi dodatki. Če je teh preveč, je to že povsem druga kreacija in bi se morala tudi drugače imenovati. Vsekakor se kaj toplega z vinskim (pri)okusom prileže, sploh v zimskih dneh in še bolj nočeh, posebno pri druženju na prostem.

Andrej Petelinšek
Andrej Petelinšek

Cene enotne, kakovost ne

"Ziher je ziher," pravijo v teh krajih. Za degustiranje smo zato izbrali predvsem znane gostince in vinarske kmetije. Vsaj pri teh lahko s precejšnjo gotovostjo domnevamo, da tudi za kuhanje uporabljajo lastni pridelek - najverjetneje kako manj zahtevno zvrst.
Pa smo preventivno zaužili tableto proti zgagi (kuhano vino jo pač rado povzroča) in odkolovratili naokrog ... Cene so poenotene: 2 evra za dva deci na Trgu Leona Štuklja in 1,7 evra povsod drugod. Izjema je stojnica Lions kluba, ki prijetno preseneča tako s kakovostjo kot s ceno - 1,5 evra; a tam amaterji pač ne delajo biznisa, ampak zbirajo v dobrodelne namene.

Si lahko mariborska občina privošči, da v novoletni program ne vloži nič denarja?
Si lahko mariborska občina privošči, da v novoletni program ne vloži nič denarja?
Igor Napast

​Povečini preveč sladkano

​Zavednemu Mariborčanu se spodobi pokukati k stojnici v barvah domačih nogometnih šampionov, ki pa ne zlorablja lojalnosti in prodaja kar spodobno tekočino ... Stojnic je seveda še mnogo in prav vse ponujajo kuhano vino - ene kot glavni artikel, druge kot spremljavo hrani ali konvencionalno alternativo bolj inovativnim substancam. A kdor bi zmogel v enem dnevu pokusiti vse in preživeti brez hujših posledic, bi moral biti pravcati superman. Pa ne štajerski. Tisti namreč mrtvo pijan visi čez šank s polpraznim kozarcem hladnega špricarja v iztegnjeni roki.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
Ali bi moral poslanec Resnice Boris Mijič zaradi spornega poslovanja odstopiti?
Da, in to takoj.
81%
382 glasov
Samo v primeru obsodbe.
9%
43 glasov
Ne.
6%
29 glasov
Ne vem, ne poznam podrobnosti.
4%
19 glasov
Skupaj glasov: 473