Pandemija je v matično državo vrnila marsikoga, ki je s trebuhom za kruhom šel po svetu. Med njimi tudi mladega profesionalnega trenerja Matica Hojnika, ki je zadnjih nekaj let izkušnje nabiral v butičnih fitnes klubih v Gruziji, Rusiji in nazadnje Dubaju. Čeprav se je domov prišel oddahnit od hitrega delovnega tempa, ki ga je diktiralo glavno mesto Združenih arabskih emiratov, ni miroval prav dolgo. Ne le da je postal glavni trener za vrhunsko fizično pripravo pri Kolesarski zvezi Slovenije, odpira tudi center za preobrazbo M2X Club, ki bo poleg treningov poskrbel za pravilno prehrano in mentalno pripravo ter dvig samozavesti, zlasti pa služil kot družabno središče.
Izgubljeno zaupanje v fitnes industrijo
"Veliko damo na uporabniško izkušnjo. Vsakemu članu se bomo posvetili do te mere, kot se nihče v Sloveniji. Imeli bomo borilne veščine, individualne vadbe in vadbe v skupini, vse po individualnih programih," edinstven koncept napoveduje Hojnik, nekdanji nogometaš, ki se je v fitnesu našel po poškodbi, ki je končala njegovo kariero. Ta izkušnja ga je napeljala k temu, da svoj center ne namenja le vrhunskim športnikom in tistim, ki želijo shujšati ali oblikovati telo, pač pa tudi vsem ki so po operaciji ali poškodbi ostali brez pomoči ali pa imajo kronične bolečine denimo v hrbtu ali kolenih. Poleg trenerjev fitnesa in borilnih veščin bodo tako v center vključeni tudi fizioterapevti in drugi strokovnjaki, ki bodo posamezniku pomagali glede na njegove potrebe.
Slednje se Hojniku zdi ključno. Pravi namreč, da so ljudje izgubili zaupanje v fitnes industrijo. Ta po njegovem v glavnem le pobira mesečno najemnino, nato pa ljudi prepušča samim sebi, na drugi strani pa večina trenerjev svoje stranke skuša oblikovati po svoji podobi. "Zgodbe 'iti v fitnes, da bom imel večji biceps' mi tu ne bomo širili. Za nas je najbolj pomembno to, da imajo ljudje rezultat, kot ga oni hočejo, ne takšnega, kot mi mislimo, da ga hočejo. Tu je velika razlika," želi drugo plat fitnesa prikazati Hojnik, ki telovadnico najema pri dvoetažnem mostu, za Mariborsko livarno Maribor, in jo namerava obnoviti.
"Če imaš v Dubaju idejo, lahko narediš stvari, tu pa dobri ideji ne želijo niti prisluhniti"
V Mariboru udobno, a z ovirami
Odprtje napoveduje za leto 2021, takoj, ko se sprostijo ukrepi, prišli naj bi tudi eminentni gostje iz Dubaja. V Mariboru pa načrtuje tudi izgradnjo novega centra, po vzoru tistega, ki ga, tako pripoveduje, skupaj s poslovnim partnerjem vzpostavlja v Dubaju in med drugim vključuje tudi nogometno igrišče in prostore za fizioterapijo.
Ambiciozni trener, ki je te dni tik pred lansiranjem svoje spletne fitnes aplikacije, je tako razpet med življenjem v Dubaju in mestom ob Dravi. Pravi, da tu ni imel nobenih poslovnih načrtov, a da so se odvili spontano, ko je že nekaj mesecev po vrnitvi domov treniral kakih 50 ljudi, kar je v zadnjem obdobju seveda obstalo. "Je pa v Mariboru tempo življenja za kakšnih 60 odstotkov počasnejši. V Dubaju ni vikendov, ni počitka, mesto živi 24 ur na dan, sedem dni v tednu. Tja se gre delat, iskat priložnosti, ki jih je veliko. Tu pa je vse bolj podvrženo udobnosti, za deset let je v zaostanku tudi miselnost. Če imaš v Dubaju idejo, lahko narediš stvari, tu pa dobri ideji ne želijo niti prisluhniti," še razmišlja trener za fizično pripravo, ki svoj končni cilj vidi v ZDA.