(PREGLED) Milijoni za Slovence: Bijol med najdražjimi, kdo mu dela družbo na večni lestvici

Nik Brumen
20.06.2025 05:45

Poletje bo postreglo z rekordnimi nogometnimi prestopi. Čakamo na morebitnega največjega, o katerem se govori že kar nekaj časa. Še prej smo zbrali najdražje prestope slovenskih nogometašev doslej.

Poslušaj
Jaka Bijol bo kmalu član Leeds Uniteda.
Reuters

Pred nekaj dnevi je po več letih padel rekord slovenske lige in poleg tega je udarila še informacija, da je na obzorju eden večjih prestopov v zgodovini slovenskega nogometa. Jaka Bijol bo ob uradni potrditvi prestopa k Leeds Unitedu postal drugi najdražji slovenski nogometaš vseh časov in zaostal le za reprezentančnim soigralcem, ki pa bo ob morebitni menjavi okolja to poletje zagotovo poskrbel za nov rekord. Med desetimi največjimi slovenskimi prestopi v zgodovini so kar trije nekdanjega reprezentanta in tudi eden iz prejšnjega tisočletja.

1. Benjamin Šeško - RB Leipzig (24 milijonov)

Če je Benjamin Šeško v svoji dosedanji karieri zrušil že nekaj reprezentančnih rekordov, mu je prestopnega uspelo že pri rosnih dvajsetih letih. Takrat se je za 24 milijonov evrov preselil iz Red Bullovega Salzburga v sestrski Leipzig, ki prav tako spada pod lastništvo avstrijskega proizvajalca energijskih pijač, in se podpisal pod najdražji prestop slovenskega nogometaša vseh časov. Šeško je na vzhodu Nemčije svoj potencial le še izpopolnil in dodelal do te mere, da bo njegov naslednji prestop skoraj zagotovo potrojil ceno, za katero se je pred nekaj leti preselil s severa Avstrije.

Zaenkrat je najbližje podpisu Benjamina Šeška londonski velikan Arsenal, ki si prizadeva slovenskega napadalca v svoje vrste zvabiti že dlje časa.
EPA

2. Jaka Bijol - Leeds United (22 milijonov)

Korošec je že lani s predstavami na evropskem prvenstvu vzbudil zanimanje marsikoga, a je na koncu ostal v vrstah Udineseja. Letos je že pred koncem sezone naznanil, da bo poleti zapustil zebre. Na njegova vrata sta menda potrkala oba turška velikana. Tako pri Fenerbahčeju kot tudi pri Galatasarayu naj bi Bijolu dali jasno vedeti, da si ga želijo v svojih vrstah, a on se je želel preizkusiti v najmočnejši ligi na Otoku, kjer je sprejel ponudbo povratnika med elito. Bijol bo tako postal šele sedmi Slovenec, ki bo zaigral v premier ligi.

Za Jako Bijola so se nekaj časa zanimali tudi številni italijanski velikani, kot sta Inter in Napoli.
EPA

3. Kevin Kampl - RB Leipzig (20 milijonov)

Preden je Benjamin Šeško postal njegov klubski soigralec, si je Kampl sam lastil naziv najdražjega slovenskega nogometaša v zgodovini. Kevin Kampl je član Leipziga še danes, potem ko se je na vzhod Nemčije preselil, ko so rdeči biki sploh prvič nastopili v evropskih klubskih tekmovanjih in igrali svojo šele drugo sezono med nemško elito. V Nemčiji rojeni vezist si je v vseh teh letih v klubu, ki je bil ustanovljen leta 2009, precej utrdil svoj status.

Leipzigov slovenski dvojec bi se po tej sezoni lahko razšel.
EPA

4. Jan Oblak - Atletico Madrid (16 milijonov)

Atletico je on in on je Atletico. Jan Oblak je po prestopu iz Benfice postal sinonim za zvestobo, ki še naprej traja in traja. Prav zaradi te se kapetan slovenske reprezentance ni podpisal pod rekordni prestop, čeprav je bil leta 2019 ocenjen na vrtoglavih 100 milijonov evrov, kar še danes velja za rekord tako med Slovenci kot tudi vratarji. Toda Škofjeločan bi odhod v špansko prestolnico težko bolje izkoristil, kot ga je. Šestim osvojenim nagradam Zamora za najboljšega vratarja, kar pred njim ni uspelo še nobenemu, je dodal še nemalo visokih uvrstitev na večnih lestvicah. Pri 32 letih bo namreč kaj kmalu postal drugi po številu nastopov za rojiblancose, prav tako pa bi v nekaj sezonah lahko postal še rekorder po največ tekmah brez prejetega zadetka v španskem prvenstvu. Skratka, status legende je za Jana Oblaka v majici Atletica skorajda neizogiben oziroma kar rezerviran.

Leta 2021 je slovenski čuvaj mreže ob naslovu njegovega Atletica postal igralec sezone v la ligi. Za nameček je v tistem letu prehitel Lionela Messija, ki je samo v prvenstvu dosegel 30 zadetkov.
Reuters

5. Samir Handanović - Inter (15 milijonov)

Še preden so v Vidmu vzljubili Jako Bijola, se je v dresu Udineseja nekaj let dokazoval Samir Handanović. Na njegova vrata je posledično potrkal veliki Inter, pri katerem je nekdanji vratar slovenske reprezentance ostal več kot desetletje oziroma vse do zaključka svoje igralske kariere. Ljubljančan je z moštvom iz Milana osvojil vse, kar se v Italiji osvojiti da, tudi naziv najboljšega vratarja sezone v najmočnejši ligi na Apeninskem polotoku. Na koncu je ostal le pred vrati nogometnega raja, zmage v finalu lige prvakov, ki mu jo je na zadnji tekmi, ko se je znašel v kadru, speljal Manchester City.

Nekdaj priljubljeni Handa je danes trener Interjeve selekcije do 17 let.
Reuters

6. Zlatko Zahovič - Olympiakos (13,5 milijona)

Edini, ki je na tem seznamu prestopil še v prejšnjem tisočletju, je najboljši strelec v zgodovini slovenske reprezentance Zlatko Zahovič. Nekdanji športni direktor Maribora je kot prvi Slovenec uspel preseči znamko desetih milijonov evrov, ko se je iz Porta preselil k Olympiakosu. Od tod ga je že leto kasneje pot vodila v Španijo, natančneje v Valencio, s katero je takrat tudi zaigral v finalu lige prvakov. Zahovičev odhod v Pirej bi četrt stoletja zatem, upoštevajoč vso inflacijo, znašal nekaj več kot 22 milijonov evrov, kar bi ga uvrščalo pred novopečenega premierligaša Jako Bijola.

Zlatko Zahović je v Grčiji preživel le eno sezono, ko je zabeležil vsega 24 nastopov.
EPA

7. Kevin Kampl - Borussia Dortmund (12 milijonov)

Ob vrnitvi v Nemčijo iz Salzburga je nekdanji slovenski reprezentant imel pol leta to čast, da ga je vodil Jürgen Klopp. Po sezoni 2014/15 sta odšla oba, Klopp na vsem dobro znano odisejado v Liverpool, Kampl pa po devetnajstih nastopih za rumeno-črne nazaj tja, kjer se je vse skupaj zanj tudi začelo.

Epizoda Kevina Kampla v Dortmundu je bila ekspresna.
EPA

8. Kevin Kampl - Bayer Leverkusen (11 milijonov)

Po le polovici sezone se je Kampl ponovno selil oziroma, bolje rečeno, vrnil domov k Bayerju iz Leverkusna, pri katerem se je dvanajst let razvijal v mlajših selekcijah. Očitno se je na dvainsedemdesetih tekmah po vrnitvi med farmacevte dovolj izkazal, da si je priboril najdražji prestop v slovenski zgodovini.

9. Josip Iličić - Fiorentina (9 milijonov)

Josip Iličić je vijolično barvo vzljubil zaradi Maribora in tudi zaradi Fiorentine, h kateri se je preselil po izpadu Palerma v serie B. Kranjčan se je v štirih sezonah v Firencah imel možnost dokazovati v eni izmed takrat vodilnih italijanskih ekip. Predstave v dresu toskanskega kluba so mu pomagale, da je po padcu Fiorentine na lestvici dočakal klic takrat ambiciozne Atalante, za katero je naposled odigral tudi največ tekem v svoji karieri. Definitivno pa se je v svojem drugem poglavju pri naših zahodnih sosedih proslavil bolj kot v prvem, zato bi lahko dejali, da je bil znesek, ki ga je Fiorentina morala odšteti, upravičen.

Josip Iličić še danes uživa visoko spoštovanje klubov, za katere je zaigral v Italiji.
EPA

10. Miha Mevlja - Zenit (8 milijonov)

Na zadnjem mestu top deseterice najdemo Miho Mevljo, nekdanjega slovenskega reprezentanta, ki je lani jeseni sklenil športno pot. Osrednji branilec se je poleti leta 2017 iz Rostova preselil v vrste ruskega velikana Zenita. V Sankt Peterburgu je v svoji prvi sezoni bil nepogrešljiv člen v ekipi Roberta Mancinija, toda po menjavi trenerja se je Mevlja znašel bolj kot ne na klopi in kasneje na posojah. Okrepitev za osem milijonov evrov je klubu iz drugega največjega ruskega mesta prinesla vsaj uvrstitev v evropsko ligo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.