Kako ravnati ob ugrizu kače? Tukaj so priporočila

M.D.
25.06.2025 12:38

Kače se v naravi izogibajo človeka in praviloma napadejo le, če so ogrožene. V primeru pika kače je pomembno hitro in pravilno ukrepanje.

Poslušaj

Ugriz modrasa je bil na Gorenjskem usoden za 80-letno gospo, ki jo je kača pičila med sprehodom. Vodja Centra za klinično toksikologijo in farmakologijo UKC Ljubljana Miran Brvar je v izjavi za javnost potrdil smrtni primer zaradi ugriza strupenjače.

Tragičen dogodek ob začetku poletja: Ugriz modrasa v Sloveniji terjal smrtno žrtev

Kako ravnati v primeru ugriza kače?

Tukaj so priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje:

"Večina ugrizov ali pikov kač je v nogo pod kolenom. Značilen znak pika sta vbodni ranici na koži v razdalji 0,6 do 1 cm, ki rahlo ali pa sploh ne krvavita. Posledice kačjega pika so lahko sistemske in lokalne. Sistemske posledice nastanejo zaradi delovanja kačjega strupa na živčevje (paraliza dihalnih in drugih mišic) ter krvni sistem (odpoved ledvic in motnje strjevanja krvi). Med lokalne posledice spadajo bolečine, rdečina in oteklina, ki ji lahko sledi motnja pretoka krvi in limfe ter odmrtje mišičnega tkiva.

Za preprečevanje kačjega pika je zelo pomembno preventivno obnašanje: izogibati se je treba nevarnim območjem, še posebej ponoči, ko je večina kač najbolj aktivnih, nenehno je treba opazovati okolico, izbrati pravilno visoko obutev in oblačila.

V primeru pika kače je pomembno hitro in pravilno ukrepanje. Rano očistimo s tekočo vodo in razkužilom, pičeni ud imobiliziramo in človeku omogočimo mirovanje. Po potrebi mu lahko damo sredstvo proti bolečinam in čimprej organiziramo prevoz v bolnišnico. Ne delamo vrezov v rano in je ne sesamo z usti ali vakuumskimi črpalkami. Prevez uda nad pikom se priporoča le v primeru pika najbolj strupenih kač in če se predvideva, da bo prevoz do bolnišnice trajal dlje kot eno uro. Prevez mora biti dovolj ohlapen, da ne moti oskrbe uda s krvjo. Če je varno, kačo fotografiramo, saj to lahko pomaga pri identifikaciji in odločitvi za ustrezno zdravljenje. V primeru, da je bila kača ubita, jo odnesemo s sabo v bolnišnico.

Za trekinge v zelo odročne predele priporočamo, da imajo pohodniki vedno pri sebi komunikacijsko napravo, s katero bodo lahko hitro poklicali na pomoč."

Ugriz modrasa na Gorenjskem usoden za 80-letnico. Lani so obravnavali 24 ugrizov modrasa in gada

Tudi vodja Centra za klinično toksikologijo in farmakologijo UKC Ljubljana Miran Brvar je izpostavil ključna navodila za prvo pomoč ob ugrizu strupenjače: "V Sloveniji živita dve strupeni kači - gad in modras. Ob ugrizu je najprej treba poskrbeti za lastno varnost: kačo umakniti, če je to mogoče, in takoj poklicati številko 112. Oseba, ki jo je ugriznila kača, naj ostane čim bolj mirna, saj gibanje pospeši širjenje strupa po telesu.

Poudaril je, da odstranimo ves nakit na prizadetem udu: uro, zapestnice, prstane in rano sterilno obvežemo ter hladimo z obkladki. "Ud imobiliziramo (na primer z vejo ali pohodno palico) in ga namestimo nižje od srca. Zelo pomembno je, da čim prej organiziramo prevoz v bolnišnico. Če je kraj nesreče v gorah ali težko dostopen, lahko za pomoč zaprosimo gorske reševalce in helikoptersko posadko," je še dejal.

Zdravniki še opozarjajo: zastrupljena oseba naj ne pije alkohola. Nikakor ne nameščajte prevez nad ugrizom, ne režite kože, ne izsesavajte strupa in ne izžigajte rane, ti ukrepi so lahko celo škodljivi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.