
Renault 5 je vozilo več generacij. Nekateri smo na petki naredili vozniški izpit, za druge je predstavljala okno v svet ali prehod iz avtomobilske jugonostalgije. Za spet druge športno orodje, če so imeli srečo voziti katero izmed bolje motoriziranih francoskih različic. Oblika renaulta 5 zajema vse našteto. Avtomobil je bistveno širši kot katerikoli klasičen avto iz sedemdesetih. Obenem pa ima nezmotljive elemente prednjih luči, naklona pokrova motorja in zadka, ki marsikomu skoraj privabijo solze v oči. Pokrov motorja ima še majhen dodatek, nameščeno stilizirano petico, ki poleg osvetlitve prinaša še informacijo o stanju baterije.
Vpadljiva rumena barva je prav tako otrok sedemdesetih, ko so se odlično prodajale barve, kot so oranžna, živo zelena in rumena. Zaradi skritih kljuk zadnjih vrat se sprva zdi, da ima petka samo troje vrat. Prtljažna vrata so kratka kot na starih petkah, kar pomeni, da ima sodobni renault 5 nostalgično stopnico, ki ne olajša nalaganja.
Notranjost petice je seveda opremljena z več zelo kakovostnimi zasloni in retro-moderno grafiko. Iconic ima še nekoliko večji voznikov zaslon od cenejših različic. Nabor informacij je odličen, sistem menijev renaultovski, vendar pripravljen na svež način. Predstavitev in ozadje nista več dolgočasna. Že pogled na voznikov zaslon sporoča, da je petica razvita z željo ponuditi na novo interpretiran del zgodovine. Morda zaradi oglatega in poudarjenega okvirja, nostalgične razporeditve stikal, ozkih rež za prezračevanje ali pa zaradi v nekaj nebiološkega, ampak mehkega oblečen rob armaturne plošče pred sovoznikom. Z nujnim in osvetljenim napisom Renault 5, ki spreminja barvo glede na izbran način delovanja.
Zabavno elektroniko predstavlja spremljevalec (Renaultov logotip z rokami) z elementi umetne inteligence, ki obvlada glasovno upravljanje. Zvočna kulisa je nadpovprečna. Ročica z Renaultovim logotipom upravlja pogon in je na ravno pravem mestu. Upam, da konkurenca to bere. Nima pa pozicije P kot park. Elektronska pomagala niso vsiljiva, lahko jih enostavno izključite, se pa rada sama vključijo nazaj. Renaultova vrstica stikal za upravljanje mikroklime je ponovno tu.
Sedeži so oblečeni v nekoliko bolj grobo tkanino, tokrat rumeno, streha je siva s 3D-vzorcem, naslonjala za glavo so nenavadno velika. Vstop je enostaven, spredaj je prostora dovolj, avto je dejansko širok. Le zadnja klop je za zadnjice in glave še vzdržna, za kolena je prostora malo manj, za stopala ga sploh ni. Velika baterija? Spredaj sedeči bodo morali nekoliko dvigniti sedež, s tem pa odpade športni del sedenja. Renault 5 je bistveno bolj kakovostno sestavljen, kot je bila katerakoli petica včasih, novomeška ali francoska. Ne poka, ne škripa ne glede na vozno podlago. Četudi ima elemente trše plastike v notranjosti.
Tehnični podatki:
število motorjev - 1; moč - 110 kW; navor 245 Nm; kapaciteta baterije - 52,0 kWh;
napetost - 400 V; moč polnjenja - 11 kW (AC)/100 kW (DC); mere (d/š/v) -
3922 mm x 1774 mm x 1498 mm; medosna razdalja - 2540 mm; odmik od tal - 145 mm; pospešek - 8,0 s do 100 km/h; najvišja hitrost - 150 km/h; poraba WLTP - 14,9 kWh/100km; doseg - 410 km; gume - 195/55R18; obračalni krog - 10,3 m; masa - 1424 kg; nosilnost - 496 kg; skupna dovoljena masa - 1920 kg; prtljažnik - 277 l; cena osnovnega - 27.190 €; cena testnega - 37.610 €
Ne moremo mimo odločitve, da bo renault 5 poganjala samo elektrika. Tradicionalisti bi mu vgradili prvi Renaultov agregat na kemično gorivo in ga pognali v salone. Glede na vse bi bili zagotovo izjemno uspešni. Močnejši električni motor poganja sprednja kolesa. Zmogljivosti renaulta 5 150 so prijetne in eksplozivne. R5 pa skriva še eno posebnost. Zaradi narave testa smo imeli priložnost primerjati precej podatkov porabe. V najbolj ekonomičnem načinu, z vožnjo po avtocesti (do 105 km/h), mestu in običajnih cestah smo raztegnili avtonomijo na več kot 400 kilometrov. Poraba okrog 13 kWh na 100 kilometrov je lahko realnost. Pri pravilnih zunanjih temperaturah, ko gretje ali hlajenje še ni potrebno. Z bolj športno vožnjo in stalnimi visokimi hitrostmi na avtocesti jo sicer mirno dvignete na več kot 20 kWh. Baterija je s 52 kWh spodobna za mestno vožnjo, povprečna za ostalo uporabo. Res ji pomaga ekonomičnost vozila. Polnjenje na hitrem polnilniku je prineslo največji pretok 83 kilovatov, čeprav tovarniški podatki navajajo, da gre do 100 kilovatov.
Vzmetenje ni prav nič podobno prejšnjim petkam. Lega na cesti je brez pripomb zelo dinamična. Volan je hiter, prinaša celo veselje v vožnji. Nadzor pogona preprečuje vrtenje v prazno in neprijetne vplive navora na pogonsko os. Navkljub 18-palčnim pnevmatikam vožnja ni groba. Kaj pa elektronski nadzor zaviranja? Popolnoma brez pripomb, zaviranje in rekuperacija sta integrirana v nadvse prijetno vozniško izkušnjo. R5 se vozi v vseh režimih delovanja zanesljivo, čvrsta karoserija je daleč od tistih iz sedemdesetih. Seveda ni najlažji, a tega ne občutite.
V zaključku nalašč ne želimo izpostavljati povezav s prejšnjimi peticami. Nova je lahko avto od petka do petka. V dobro opremljeni iconic različici z večjo baterijo in močnejšim agregatom se cena sicer nagiba preko 37 tisočakov (brez vključene subvencije). Vseeno z renaultom 5 dobite zelo prijetno vozilo, ki je lahko dinamično, udobno in ekonomično hkrati. Tudi brez zgodovinske obremenjenosti je eden boljših majhnih električarjev.