Univerza v Mariboru v tem letu obeležuje 50-letnico. Od ustanovitve v letu 1975 pa vse do danes Univerza v Mariboru igra pomembno vlogo enega ključnih akademskih, znanstvenoraziskovalnih in inovacijskih središč v regiji, Sloveniji in tudi širše. V njenem sklopu deluje sedemnajst fakultet, Univerzitetna knjižnica Maribor in Študentski domovi. Na njej študira več kot 15.000 študentov in zaposluje približno 2200 delavcev. Ves čas svojega razvoja in rasti je tesno povezana z mestom Maribor, ki tudi nosi ime univerzitetno mesto.
Praznovanje je dragocena priložnost, da se ozremo v preteklost in zazremo v prihodnost. Univerza v Mariboru ostaja zavezana svoji viziji – ustvarjati okolje, ki spodbuja tako odličnost, sodelovanje, globalno povezanost kot akademsko svobodo, ki je podlaga za vrhunske pedagoške, znanstvenoraziskovalne in umetniške dosežke. S predanostjo prihodnosti pogumno stopa naprej in ponuja prostor ne le širjenju in plemenitenju znanj, temveč tudi navdihu in priložnostim.
V jubilejnem letu se je že in se še bo zvrstilo več prireditev z bogato vsebino, ti pa na različne načine prikazujejo področja, ki jih razvija Univerza v Mariboru. Z željo, da se dejavnost univerze čim bolj približa mestu Mariboru in občankam ter občanom, bodo nekatere prireditve potekale tudi na prostem. Tako bodo širši javnosti dani na ogled ustvarjalnost in dosežki UM skozi oči zgodovine, znanosti, umetnosti in še več.
V okviru praznovanja 50-letnice poteka pester nabor aktivnosti, z osrednjim delom v septembru, poimenovanim Teden univerze (od 15. do 19. septembra), v sklopu katerega bodo med pomembnejšimi dogodki:
-
Ponedeljek, 15. september:
-
Prireditev Naj študent, na kateri se razglasijo trije najboljši študenti univerze v aktualnem študijskem letu, ki so izstopali zaradi svojih akademskih dosežkov, izrednega prispevka k skupnosti in predanosti študiju.
-
Predstavitev znanstvene monografije o Univerzi v Mariboru: okrogla miza ob izdaji znanstvene monografije o Univerzi v Mariboru, ki bo izšla ob 50. obletnici ustanovitve UM in ki celovito osvetljuje razvojne mejnike, dosežke ter vlogo univerze v slovenskem in tudi mednarodnem znanstvenem prostoru.
-
Predstavitev poštne znamke 50 let Univerze v Mariboru, izdane v sodelovanju s Pošto Slovenije, ki na simboličen način ponazarja polstoletno tradicijo, znanstvene dosežke ter prispevek univerze k razvoju družbe.
-
-
Torek, 16. september:
Promocija doktorjev znanosti s slavnostno podelitvijo doktoratov: na slavnostni promociji doktorjev znanosti bo Univerza v Mariboru počastila nove doktorande, ki s svojim raziskovalnim delom bogatijo znanstveno skupnost in pomembno soustvarjajo razvoj in ugled univerze.
-
Sreda, 17. september:
Podelitev nagrad in priznanj Univerze v Mariboru: ob Dnevu Univerze v Mariboru bodo podeljena najvišja priznanja študentom, posameznikom in podjetjem za njihov prispevek in pomemben doprinos h krepitvi univerze, hkrati pa bosta slovesno podeljena tudi častna naziva zaslužni profesor in častni doktor.
-
Četrtek, 18. september:
Gala večer ob 50-letnici Univerze v Mariboru: slovesnost bo potekala v Slovenskem narodnem gledališču Maribor in bo osrednji dogodek v jubilejnem letu, ki bo skozi umetniško izražanje orisal odličnost univerze na vseh ravneh. Dogodek poteka pod častnim pokroviteljstvom predsednice Republike Slovenije, Nataše Pirc Musar.
-
Petek, 19. september:
Mednarodna konferenca o Evropskih univerzah: Univerza v Mariboru bo kot predsedujoča Evropski univerzitetni mreži ATHENA organizirala mednarodno konferenco z zelo aktualnimi tematikami na področju evropskega akademskega prostora.
V jubilejnem letu Univerza v Mariboru posebno pozornost posveča tudi umetniškemu programu, v okviru katerega se odvijajo razni koncerti študentov, profesorjev UM ter gostujočih umetnikov, razstave umetniških del, fotografski natečaj … Del umetniškega programa bo vključen tudi v program letošnjega Art kampa v sklopu Festivala Lent.
Tudi fakultete Univerze v Mariboru zainteresirani javnosti v okviru tednov fakultet skozi različne dogodke (okrogle mize, razstave, koncerte, dneve odprtih vrat, obiske inštitutov in laboratorijev) predstavljajo svojo izobraževalno in raziskovalno dejavnost ter tako omogočajo vpogled v svoje delo, dosežke in vizijo prihodnosti.
Univerza v Mariboru namreč v svoji strategiji zasleduje cilje vključujočega, inovativnega in povezanega visokošolskega prostora, ki bo usposabljal aktivne, kritične in odgovorne državljane, zagotavljal kakovost izobraževanja in raziskovanja, akademsko integriteto in skrbel za trajnostni razvoj družbe. Poudarja tudi pomen svobode raziskovanja in institucionalne avtonomije, razvoj vseživljenjskega učenja, digitalizacije in zelene infrastrukture. Stremi k trajnostnemu, družbeno odgovornemu in kakovostnemu razvoju znanstvenih ved in umetniških disciplin ter raziskovalnih področij in podpodročij, ki jih razvija, ob upoštevanju načel pametne specializacije s poudarkom na reševanju družbenih izzivov. V ospredje postavlja študenta in visokošolskega učitelja kot glavna akterja v pedagoškem procesu, s čimer sledi evropskim trendom v visokošolskem izobraževanju – kakovostnejše poučevanje in učenje, osredinjeno na študenta, mehanizmi za spodbujanje, zagotavljanje in spremljanje kakovosti pedagoškega procesa. Univerza v Mariboru je tudi najbolje ocenjena slovenska univerza, uvrščena na Times Impact Rankings, ki ocenjuje, kako univerze skrbijo za cilje trajnostnega razvoja in jih vključujejo v svoje delo.