Kako trajnostna je sodobna tehnologija?

Miran Varga
29.05.2025 00:00

Tehnologija igra ključno vlogo pri oblikovanju trajnostne prihodnosti.

Poslušaj
Shutterstock

Napredek na področjih, kot so umetna inteligenca (UI), obnovljivi viri energije in krožno gospodarstvo, prinaša priložnosti za zmanjšanje okoljskega odtisa, hkrati pa postavlja nove izzive glede porabe energije in virov.

V ospredju tehnološke preobrazbe naših življenj in poslovanja podjetij je danes umetna inteligenca. Ta se je znašla na obeh straneh. Po eni strani nam lahko prihrani veliko časa in virov, po drugi pa je tudi potratna. Umetna inteligenca je že postala nepogrešljiv del sodobne tehnologije, vendar njena uporaba prinaša tudi znatno porabo energije.

Si težko predstavljate, koliko elektrike je to? Recimo, da je številka primerljiva z letno porabo električne energije v Švici. In, ne pozabimo, energetska lakota sodobnih podatkovnih centrov še kar in precej nezaustavljivo narašča. Ta rast pa postavlja pod vprašaj doseganje podnebnih ciljev in poudarja potrebo po energetsko učinkovitih rešitvah.

Podatkovni in energetski požeruhi

Podatkovni centri, ki podpirajo delovanje UI in drugih digitalnih storitev, so veliki porabniki energije – to je očitno. Trenutno predstavljajo približno 2 % svetovne porabe električne energije, pri čemer se pričakuje, da bo ta delež do leta 2030 narasel na več kot 900 TWh, kar je več kot trenutna poraba električne energije celotne Japonske.

Za hlajenje teh centrov se porablja veliko energije, praktično skoraj toliko, kolikor se je rabi za obdelavo podatkov, kar dodatno prispeva k njihovemu visokemu ogljičnemu odtisu. Visoke številke sicer poskušajo znižati t. i. zeleni podatkovni centri, ki uporabljajo energetsko bolj učinkovite strežnike, modularne zasnove in predvsem obnovljive vire energije za zmanjšanje svojega ogljičnega odtisa.

A pravo spremembo lahko prinese le energetsko učinkovito računalništvo. Gartner izpostavlja energetsko učinkovito računalništvo kot ključen trend za prihodnja leta. To vključuje optimizacijo programske opreme, uporabo energetsko učinkovitih algoritmov in strojne opreme ter prehod skoraj izključno na obnovljive vire energije za napajanje sistemov v podatkovnih centrih. V njihovi bližini bodo tako rasle sončne in vetrne elektrarne oziroma kar farme, saj se tekoča poraba v marsikaterem večjem podatkovnem centru že meri v megavatih.

Je digitalno lahko (tudi) varčno?

Kljub izzivom, ki jih prinaša visoka poraba energije, lahko UI prispeva k večji energetski učinkovitosti. V industriji, zdravstvu in upravljanju stavb se UI uporablja za optimizacijo porabe energije, zmanjšanje odpadkov in izboljšanje učinkovitosti sistemov. Na primer, v poslovnih stavbah UI pomaga pri dinamičnem prilagajanju ogrevanja, prezračevanja in razsvetljave glede na zasedenost in vremenske razmere.

Primer takšnega sistema je Stone Edge Farm v Kaliforniji, ki s pomočjo sončnih panelov in baterij napaja 16 stavb brez povezave z elektro-omrežjem. Takšni sistemi že danes zmanjšujejo odvisnost od fosilnih goriv in povečujejo energetsko odpornost večjih skupnosti. Podobna mikroomrežja za vasi in skupnosti z manjšim številom prebivalcev in ne preveč zahtevnimi porabniki električne energije, bi lahko kaj hitro postavili tudi v Sloveniji.

Krožno gospodarstvo in digitalna preobrazba

V času, ko se svet sooča z izzivi podnebnih sprememb, izčrpavanja naravnih virov in naraščajočih količin odpadkov, postaja prehod iz linearnega modela gospodarstva (vzemi – uporabi – odvrzi) v krožno gospodarstvo nujen. Krožno gospodarstvo temelji na načelih zmanjševanja odpadkov, ponovne uporabe, recikliranja in podaljševanja življenjske dobe izdelkov. Digitalna preobrazba, ki vključuje uporabo naprednih tehnologij, igra ključno vlogo pri uresničevanju teh načel in omogoča učinkovitejše, preglednejše ter bolj trajnostne poslovne modele. Ta pristop zmanjšuje potrebo po novih surovinah, zmanjšuje količino odpadkov in emisij ter spodbuja inovacije v oblikovanju izdelkov in poslovnih modelih.

Digitalna orodja, kot so razširjena resničnost (XR) in digitalni dvojčki, omogočajo boljše načrtovanje in upravljanje proizvodnih procesov, kar vodi do zmanjšanja odpadkov in boljše uporabe virov.

V kontekstu krožnega gospodarstva digitalne tehnologije omogočajo sledenje in preglednost izdelkov. Uporaba tehnologij, kot so RFID, veriga podatkovnih blokov in digitalni potni listi izdelkov, omogoča natančno sledenje materialom in izdelkom skozi celotno življenjsko dobo, kar spodbuja odgovorno ravnanje in olajša recikliranje. Digitalne platforme pa omogočajo razvoj novih poslovnih modelov, kot so souporaba, najem, popravila in ponovna prodaja izdelkov, kar spodbuja podaljševanje življenjske dobe izdelkov.

Ključne digitalne tehnologije za krožno gospodarstvo so torej:

  • Internet stvari (IoT): Senzorji in povezane naprave zbirajo podatke o uporabi izdelkov, kar omogoča preventivno vzdrževanje, optimizacijo uporabe in lažje recikliranje.
  • Veriga podatkovnih blokov (angl. blockchain): Tehnologija veriženja blokov zagotavlja varno in pregledno sledenje materialom in izdelkom skozi celotno dobavno verigo, kar povečuje zaupanje med deležniki.
  • Umetna inteligenca in strojno učenje: Omogočata analizo kompleksnih podatkov za optimizacijo proizvodnje, predvidevanje potreb po vzdrževanju in izboljšanje reciklažnih procesov.
  • Digitalni potni listi izdelkov: Ti digitalni zapisi vsebujejo informacije o sestavi, izvoru in zgodovini izdelka, kar olajša recikliranje, popravila in ponovno uporabo.
  • 3D-tiskanje: Omogoča lokalno proizvodnjo in prilagajanje izdelkov, kar zmanjšuje potrebo po transportu in omogoča lažje recikliranje materialov.
  • Računalniški oblak in robno računalništvo: Omogočata shranjevanje in obdelavo velikih količin podatkov v realnem času, kar je ključno za učinkovito delovanje IoT-naprav in algoritmov umetne inteligence.

Potencial tehnologije velja izkoristiti

Sodobna tehnologija ima potencial, da prispeva k trajnostnemu razvoju, vendar je ključnega pomena, da se ob njenem razvoju in uporabi upošteva tudi njen okoljski vpliv. Z usmerjanjem v energetsko učinkovite rešitve, uporabo umetne inteligence za optimizacijo porabe in spodbujanjem krožnega gospodarstva lahko tehnologija postane velik zaveznik trajnosti.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.